Gierek i Honnecker z wizytą w Bydgoszczy

Na ekrany kin wszedł właśnie film „Gierek”, który – chociaż niezbyt udany – cieszy się sporą popularnością. Przy tej okazji przypomnijmy jedyną wizytę Edwarda Gierka w Bydgoszczy.

Wizytę zaplanowano na wiosnę 1974 roku. Z tego powodu w Bydgoszczy z wielomiesięcznym wyprzedzeniem rozpoczęto przygotowania – w tym łatanie dziur w ulicach, malowanie kamienic i porządkowanie skwerów. Rangę wizyty podniósł fakt, że Gierkowi towarzyszył przywódca bratniej Niemieckiej republiki Demokratycznej Erich Honnecker. A oto jak wizytę relacjonowała ówczesna prasa:

„W dniu 6 czerwca 1974 roku odwiedziła Bydgoszcz delegacja partyjno-rządowa NRD z I sekretarzem KC SED Erichem Honeckerem w towarzystwie I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. Dostojnych gości witali gospodarze Ziemi Bydgoskiej

z I sekretarzem KWPZPR Józefem Majchrzakiem. Goście, owacyjnie i serdecznie pozdrawiani naodświętnie udekorowanych ulicach miasta, złożyli wieniec pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu na Starym Rynku, a następnie podjęci zostali uroczystym śniadaniem przez I sekretarza KW PZPRJ. Majchrzaka. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych, delegacja partyjno-rządowa NRD odwiedziła toruńską Elanę, a nazajutrz Włoclawek.”

1 komentarz

Comments are closed.

Address
304 North Cardinal
St. Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM