Złota moneta z Bydgoszczy hitem aukcji w USA

Złota moneta z bydgoskiej mennicy została wylicytowana na aukcji w Nowym Jorku za rekordową sumę 900 tys. dolarów.

W bydgoskiej mennicy w XVII w. bito największe złote monety w Europie. Obecnie cieszą się one wielkim wzięciem wśród kolekcjonerów. W 1621 r. powstała 100-dukatówka z Zygmuntem III Wazą. Średnica monety to 6,92 cm, a jej waga to 348 gramów. Awers przedstawia popiersie króla Zygmunta III w ozdobnej zbroi, a rewers królewską koronę otoczoną bogatym ornamentem.

Złote monety Zygmunta Wazy w zależności od wielkości i wagi w złocie nosiły nominały od 30 do 100 dukatów.

Chociaż moneta ta była bita w dużych ilościach w Polsce zachowała się w śladowej ilości. W polskich zbiorach obecnie są tylko 2 egzemplarze 100-dukatówek. Można je oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w skarbcu królewskim na Wawelu.

Nie trzeba jednak jechać aż do Krakowa, by zobaczyć jak prezentuje się ta niezwykła moneta. Gabloty muzealne Europejskiego Centrum Pieniądza w Bydgoszczy (ul. Mennica 4, wyspa Młyńska) eksponują perfekcyjnie wykonaną replikę złotego arcydzieła sztuki menniczej.

Królewska mennica funkcjonowała w Bydgoszczy, a konkretnie na wyspie Młyńskiej do 1644 r. Później została przeniesiona do Krakowa.

2 komentarze

  1. Oficjalnie są dwa dukaty,ale nie wiadomo ile jest w domach prywatnych, przecież kolekcjonerzy mogą ja mieć w swoich zbiorach. Czy w muzeum na wyspie jest platforma dla niepełnosprawnych? na stronie nie ma informacji!

  2. Intryguje mnie ta historia, skąd autor ma wiedze o takich ciekawostkach? Od niedawna kolekcjonuje monety, ponieważ otrzymałem od dziadka znaczną kolekcję, stawiam pierwsze kroki w tym fascynującym świecie i staram sie czytać wszystko co mi wpadnie w ręce.

Comments are closed.

Address
304 North Cardinal
St. Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM