Początki industrialnej Bydgoszczy w XIX wieku

XIX wiek był dla Bydgoszczy czasem szczególnym. No cóż, nie tylko dla naszego miasta. Na całym świecie postępowała rewolucja industrialna, która miała związek z kolejnymi wynalazkami, jakie podbijały miejsca pracy, fabryki i rzemieślnicze warsztaty.

Bydgoszcz nie tylko nie była wyjątkiem, ale służyła wręcz za przykład prężnie rozwijającej się metropolii w naszym kraju dzięki licznym browarom, odlewniom czy też młynom. Do dzisiaj możemy spotkać monumentalne obiekty, niczym pomniki przypominające o tamtych czasach. Przyjrzyjmy się dokładnie tamtemu okresowi w mieście.

Rozwój kolei i liczne młyny bydgoskie

Ważnym czynnikiem rozwojowym dla Bydgoszczy była oczywiście otworzona z pompą w 1851 roku kolej żelazna. W budowie uczestniczyło około 12 tysięcy robotników sprowadzonych z Berlina, a oficjalne otwarcie odbyło się w obecności pruskiego króla Wilhelma IV. To wydarzenie miało ogromny wpływ na wygląd miasta, a lokalizacja dworca zmieniła je na zawsze. Teren folwarku podmiejskiego Bocianowo zapoczątkował rozwój urbanistyczny dzisiejszego Śródmieścia. Do 1872 roku Bydgoszcz była dzięki temu jednym z ważniejszych węzłów kolejowych na wschód od Berlina. Dzięki dodatkowej sieci dróg wodnych miasto zaistniało na mapie jako duże centrum wymiany towarów.

Współpraca: Copper & Craft Metalowe Panele Kuchenne

Bydgoskie młyny świetnie prosperowały w tamtym czasie. To zasługa zainstalowanych tam pierwszych maszyn parowych w 1846 roku. Wśród nich znajdowały się m.in. Młyny Rothera, które dzisiaj możemy zobaczyć na Wyspie Młyńskiej. Oprócz tego był też młyn parowy przy ul. Jagiellońskiej, uruchomiony około 1862 roku. Ten konkurował wówczas z placówkami usytuowanymi na wyspie i należał początkowo do firmy Wolfen & Fließ. Przemysł w drugiej połowie XIX wieku kwitł za sprawą browarów, gorzelni, cegielni czy też odlewni. Do tych ostatnich zaliczały się m.in. odlewnia Kemmerera oraz Wiesego. Jeśli chodzi o browary, to sztandarowym przykładem jest otwarty w 1859 roku browar bydgoski.

Przemysł kwitnie, a więc i miasto kwitnie!

Rozwój kolejnictwa, dogodne położenie geograficzne z siecią dróg wodnych i nowe technologie pozwoliły na szybki rozrost gospodarczy Bydgoszczy. Pojawiały się w mieście kolejne przedsiębiorstwa, które na długo pozostawiły swój ślad w przestrzeni miejskiej. Do takich należały też drukarnie, w tym istniejąca już od 1806 roku drukarnia Grunauera oraz te należące do Fischera i Dittmanna. Sławetna garbarnia Bucholtza narodziła się w tym samym wieku, a stało się to mniej więcej w latach siedemdziesiątych. Złoty wiek naznaczył przyszłe pokolenia Bydgoszczan i dał pracę tysiącom.

To też zasługa licznych fabryk, które zaczęły wyrastać, jak grzyby po deszczu. Szacuje się, że w XIX wieku działało ponad 540 fabryk i zakładów rzemieślniczych. Dzięki temu Bydgoszcz jeszcze przed wybuchem I wojny światowej bardzo szybko powiększała liczbę swoich mieszkańców. Od 1855 roku do 1905 roku metropolia zyskała około 65 tysięcy obywateli. Spis ludności przeprowadzony po uzyskaniu niepodległości w 1921 roku wskazywał już 89,282 mieszkańców. Bez dwóch zdań był to więc jeden z najważniejszych okresów dla perły województwa kujawsko-pomorskiego.

Address
304 North Cardinal
St. Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM